FOR PREVIEWING & TESTING PURPOSES ONLY.
This notification will disappear once the page will be published.
This link is available for less than 30 minutes.
  • Easy to read
  • Text size

You have a complaint against an EU institution or body?

Current language: 
  • Svenska
Source language: 
Available languages: 
The translation of this page has been generated by machine translation.
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.

Ombudsmannen inleder en utredning om hur kommissionen har utarbetat ett lagstiftningsförslag som en del av sitt samlingspaket med förenklingsåtgärder

Europeiska ombudsmannen Teresa Anjinho har inlett en undersökning om hur Europeiska kommissionen utarbetade ett lagstiftningsförslag som en del av sitt samlingspaket med förenklingsåtgärder.

Beslutet att inleda en undersökning följer på ett klagomål från åtta organisationer i det civila samhället som hävdar att kommissionen brutit mot sina riktlinjer för bättre lagstiftning genom att inte motivera varför den inte genomförde ett offentligt samråd eller en konsekvensbedömning av lagförslaget.

Klagandena hävdar också att kommissionen borde ha gjort en bedömning av klimatkonsekvensen i enlighet med den europeiska klimatlagen.

I detta skede av utredningen har ombudsmannen ställt en rad frågor till kommissionen. De är inriktade på de samråd med berörda parter som anges av kommissionen i den motivering som åtföljer dess lagstiftningsförslag.

De innehåller en begäran om mer information om vilka företag och berörda parter som bjöds in till möten med kommissionen i början av februari 2025 och enligt vilka kriterier.

Kommissionen uppmanas också att förklara sitt beslut att inte genomföra ett offentligt samråd.

Detta klagomål är det tredje som ombudsmannens kansli tar emot när det gäller huruvida kommissionen har följt de nödvändiga reglerna när den utarbetar lagstiftningsförslag.

Av de två andra klagomålen ledde den ena till en undersökning (pågående) om hur kommissionen utarbetade ett förslag till ändring av lagstiftningen om den gemensamma jordbrukspolitiken och den andra befinner sig fortfarande i ombudsmannens inledande bedömningsfas.

What did you think of this automatic translation? Give us your opinion!