FOR PREVIEWING & TESTING PURPOSES ONLY.
This notification will disappear once the page will be published.
This link is available for less than 30 minutes.
  • Easy to read
  • Text size

You have a complaint against an EU institution or body?

Current language: 
  • Svenska
Source language: 
Available languages: 
The translation of this page has been generated by machine translation.
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.

Skrivelse till Europaparlamentet efter dess svar på beslutet i den strategiska undersökningen OI/8/2015/JAS om insyn i trepartsmötena

Strategisk undersökning OI/8/2015/JAS om insynen i trepartsmötena

Herr ordförande,

Den 16 december 2016 informerade din företrädare mig om Europaparlamentets åtgärder som svar på mina förslag till följd av den strategiska undersökningen OI/8/2015/JAS om insyn i trepartsmöten [1].

Jag välkomnar parlamentets konstruktiva engagemang i denna viktiga fråga, som signalerar dess beslutsamhet att stärka allmänhetens förtroende för den europeiska demokratiska processen genom öppenhet och ansvarsskyldighet. Jag välkomnar särskilt att parlamentet har beslutat att inleda diskussioner, både internt och med de andra institutionerna, om genomförandet av ett antal av mina förslag. Jag förstår att dessa diskussioner, och behovet av att införa vad som än beslutas, kommer att kräva en viss tid för att slutföras.

Jag vore därför tacksam om parlamentet senast den 30 november 2017 kunde informera mig om de framsteg som gjorts i diskussionerna om min strategiska undersökning.

När det gäller det mål som är anhängigt vid tribunalen, De Capitani/parlamentet (T-540/15), vore jag tacksam om Ni, när domstolen väl har avgjort det målet, så snart som möjligt skulle informera mig om de slutsatser som parlamentet drar av detta avgörande med avseende på mina förslag.

Jag är särskilt intresserad av det pågående arbetet med att utveckla den gemensamma lagstiftningsdatabas som föreskrivs i det nya interinstitutionella avtalet om bättre lagstiftning [2] och har för avsikt att noga följa denna fråga under de kommande månaderna.

Med vänliga hälsningar,

Emily O'Reilly

Europeiska ombudsmannen

 

26/01/2017

 

[1] Europeiska ombudsmannens beslut om förslag till följd av hennes strategiska undersökning OI/8/2015/JAS om insynen i trepartsmötena, tillgängligt på http://www.ombudsman.europa.eu/en/cases/decision.faces/en/69206/html.bookmark

[2] Interinstitutionellt avtal mellan Europaparlamentet, Europeiska unionens råd och Europeiska kommissionen om bättre lagstiftning, EUT L 123, 2016, s. 1, tillgängligt på http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32016Q0512%2801%29

What did you think of this automatic translation? Give us your opinion!