An bhfuil gearán agat in aghaidh institiúid nó comhlacht de chuid an Aontais Eorpaigh?
- DA Dansk
Is féidir earráidí a bheith i meaisínaistriúcháin a d’fhéadfadh soiléireacht agus cruinneas a laghdú; ní ghlacann an tOmbudsman aon dliteanas i leith aon neamhréireachtaí. Chun an fhaisnéis is iontaofa agus an deimhneacht dhlíthiúil a fháil, féach ar an leagan foinseach i Béarla atá nasctha thuas.
Chun tuilleadh eolais a fháil féach ar ár mbeartas teanga agus aistriúcháin.
Kommissionen bør udvikle en ny procedure for udnævnelse af sin generalsekretær
Eisiúint nuachta uimh. 7/2018 - Dáta Dé Máirt | 04 Meán Fómhair 2018
Cás 488/2018/KR - Tosaithe an Dé Máirt | 08 Bealtaine 2018 - Moladh faoi Dé hAoine | 31 Lúnasa 2018 - Cinneadh an Dé Luain | 11 Feabhra 2019 - Institiúid ábhartha An Coimisiún Eorpach ( Cásanna inar aimsíodh míriarachán , Diúltaíodh don mholadh ) - Tír An Bheilg
Cás 514/2018/KR - Tosaithe an Dé Máirt | 08 Bealtaine 2018 - Moladh faoi Dé hAoine | 31 Lúnasa 2018 - Cinneadh an Dé Luain | 11 Feabhra 2019 - Institiúid ábhartha An Coimisiún Eorpach ( Cásanna inar aimsíodh míriarachán , Diúltaíodh don mholadh ) - Tír An Bheilg
Efter en undersøgelse af to klager har Den Europæiske Ombudsmand, Emily O'Reilly, konstateret fire tilfælde af fejl eller forsømmelser i forbindelse med udnævnelsen af Europa-Kommissionens generalsekretær i februar 2018.
De fejl og forsømmelser, der blev begået, skyldtes, at Kommissionen ikke fulgte de relevante regler korrekt, hverken i bogstav eller ånd. Kommissionen skabte en kunstig fornemmelse af, at det hastede med at besætte stillingen som generalsekretær for at begrunde, at der ikke blev offentliggjort et stillingsopslag. Den tilrettelagde også en udvælgelsesprocedure for vicegeneralsekretæren, ikke for at udfylde denne rolle, men snarere for at udnævne Selmayr til generalsekretær i en hurtig totrinsudnævnelse.
Ombudsmanden bemærker desuden, at Kommissionens meddelelser om dette spørgsmål, som gav anledning til begrundet bekymring, har været defensive, undvigende og til tider kombatterende.
"Vores undersøgelse var baseret på en inspektion af tusindvis af sider af Kommissionens interne dokumenter, og den viser de præcise skridt, som Kommissionen tog for at få udnævnelsesprocessen til at se normal ud.
"Alt dette risikerede at bringe den hårdt tilkæmpede rekord med høje administrative EU-standarder og dermed offentlighedens tillid i fare.
"Kommissærkollegiet er kollektivt ansvarligt for fejl eller forsømmelser i denne sag. Det er usædvanligt, at ingen kommissær så ud til at sætte spørgsmålstegn ved udnævnelsesproceduren for generalsekretæren, som i sidste ende gav anledning til udbredt bekymring," sagde O'Reilly.
Ombudsmanden opfordrer Kommissionen til at udvikle en specifik og særskilt udnævnelsesprocedure for sin generalsekretær for at forhindre, at dette gentager sig. Proceduren bør omfatte offentliggørelse af et stillingsopslag, opførelse af det på dagsordenen for det ugentlige kommissærmøde og inddragelse af eksterne eksperter i det rådgivende udvalg for udnævnelsen.
Ombudsmanden bemærker i sine konklusioner, at hendes undersøgelse ikke vedrørte nogen vurdering af Selmayr, som hun forstår både er en kompetent EU-tjenestemand og engageret i Den Europæiske Union.
Baggrund
Ombudsmandens undersøgelse var baseret på to klager fra to forskellige delegationer af medlemmer af Europa-Parlamentet (en fransk og en nederlandsk).
O'Reilly indledte undersøgelsen i maj 2018 efter Parlamentets beslutning om samme emne. Hun stillede syv spørgsmål til Kommissionen, herunder om, hvilke erfaringer den havde lært, og hvordan man kan sikre, at den samme situation ikke gentager sig i fremtiden.
Ombudsmandens tjenestegrene afholdt flere inspektionsmøder med Kommissionen for at undersøge alle relevante dokumenter vedrørende udnævnelsen. Dette gjorde det muligt for Ombudsmanden at udarbejde en detaljeret tidsplan (inkluderet i Ombudsmandens henstilling) for de begivenheder og afgørelser, der i sidste ende førte til udnævnelsen.
Fuldstændige tilfælde af fejl eller forsømmelser
1) Undladelse af at træffe passende foranstaltninger for at undgå risikoen for en interessekonflikt som følge af inddragelsen af Selmayr og/eller andre medlemmer af formandens kabinet i den beslutningsproces, der førte til oprettelsen og godkendelsen af stillingsopslaget til vicegeneralsekretæren (en ledig stilling, som Selmayr højst sandsynligt vidste, at han ville ansøge om og senere gjorde).
2) Manglende sikring af, at sammensætningen af Det Rådgivende Udvalg for Udnævnelser (CCA) med henblik på udvælgelse af en vicegeneralsekretær var i overensstemmelse med artikel 10 i CCA's forretningsorden.
3) Afholdelse af en udvælgelsesprocedure for vicegeneralsekretæren, som ikke tjente sit erklærede formål om at besætte den ledige stilling, men kun for at sikre, at Selmayr ville være berettiget til omplacering som generalsekretær.
4) Da den forestående pensionering af Michel Italianer blev holdt hemmelig, blev der kunstigt skabt en situation, hvor det hastede med at besætte stillingen som generalsekretær. Selv da burde dette ikke have forhindret Kommissionen i at indlede en procedure med henblik på at identificere og evaluere mulige kandidater til stillingen som generalsekretær, før Jean-Claude Italianer ville gå på pension.
Ombudsmandens fuldstændige henstilling kan findes her.
Na preaseisiúintí is déanaí
Ombudsmanden finder fejl eller forsømmelser i den måde, hvorpå Kommissionen udarbejdede presserende lovgivningsforslag
Ombudsman calls for changes to EU search and rescue rules and a public inquiry into deaths in Mediterranean
Le haghaidh fiosrúchán preasa
Chun tuilleadh eolas a fháil faoi ghníomhaíochtaí meáin chumarsáide an Ombudsman, bí i dteagmháil, le do thoil, le: Ms Honor Mahony, Leas-Cheann Cumarsáide, Tel. +32 (0)2 283 47 33.