- LV Latviešu valoda
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.
Komisija lūdza saglabāt valstu un valdību vadītāju nosūtītās īsziņas
News - Date Friday | 05 June 2026
Case 2482/2025/NH - Opened on Friday | 19 September 2025 - Recommendation on Friday | 05 June 2026 - Institution concerned European Commission - Country Austria
Complaint submitted
01/09/2025Analysis of the complaint
01/09/2025Inquiry ongoing
19/09/2025Preliminary outcome
03/06/2026Inquiry outcome
Ombudes Anjinho veiktajā izmeklēšanā tika konstatētas administratīvas kļūmes saistībā ar to, kā Eiropas Komisija izskatīja pieprasījumu par publisku piekļuvi īsziņai, ko Francijas prezidents nosūtīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājam par ES un Mercosur tirdzniecības nolīgumu.
Atbildot uz žurnālista piekļuves pieprasījumu, Komisija norādīja, ka ziņojums ir automātiski dzēsts, jo priekšsēdētāja tālrunī ir aktivizēta funkcija “pazuduši ziņojumi”.
Pārbaudot, kā Komisija risināja šo jautājumu pēc žurnālista sūdzības saņemšanas, ombudes izmeklēšanā nebija iespējams noteikt, vai īsziņa tika dzēsta pirms vai pēc publiskās piekļuves pieprasījuma iesniegšanas.
Nebija arī iespējams noteikt, vai Komisija meklēja tekstu, kad tā saņēma pieprasījumu, vai arī tā to izdarīja tikai gadu vēlāk, kad tā atbildēja uz pieprasījumu. Ombude norādīja, ka tas, ka šos attiecīgos termiņus nav iespējams noteikt, pats par sevi ir problēma.
Tomēr izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecināja, ka piekļuves pieprasījumu 15 mēnešus neizskatīja Komisijas priekšsēdētāja birojs (personīgais birojs).
Lai risinātu jautājumus, kas radušies, Komisijai izskatot šo pieprasījumu, ombude ieteica Komisijai pārskatīt un uzlabot to, kā tā izskata pieprasījumus par publisku piekļuvi, ja ir iesaistīts priekšsēdētāja vai jebkura komisāra kabinets. Lai izvairītos no kavēšanās, būtu arī aktīvi un cieši jāuzrauga šādu pieprasījumu virzība.
Ombude arī lūdza Komisiju saprātīgā laikposmā saglabāt visas īsziņas starp valstu vai valdību vadītājiem un komisāriem un starp ministriem un komisāriem, lai nodrošinātu iespēju veikt publisku kontroli, izmantojot piekļuves pieprasījumus.
Turklāt Komisijai būtu jānodrošina, ka pēc tam, kad ir saņemts pieprasījums par piekļuvi dokumentiem, attiecīgais dokuments tiek saglabāts, līdz piekļuves pieprasījums ir pilnībā pabeigts. Tas ļautu neatkarīgai struktūrai, piemēram, Eiropas Ombudam vai Eiropas Savienības Tiesai, pārbaudīt, vai atteikums piešķirt piekļuvi ir pamatots.
Vispārīga informācija
Sūdzības iesniedzējs 2024. gada janvārī lūdza publisku piekļuvi īsziņai. Komisija neveica nekādas darbības saistībā ar pieprasījumu, līdz sūdzības iesniedzējs 2025. gada jūlijā iesniedza vēl vienu pieprasījumu (atkārtotu pieteikumu).
Pārbaudītie dokumenti liecināja, ka Ģenerālsekretariāts neizdeva atgādinājumu un neveica nekādus turpmākus pasākumus, lai uzraudzītu, kā Komisijas priekšsēdētāja biroja komanda veica turpmākus pasākumus saistībā ar pieprasījumu.
Atsaucoties uz judikatūru un tiesību aktiem par piekļuvi ES dokumentiem (Regula 1049/2001), ombude nepiekrita Komisijas argumentācijai, ka tā varētu atstāt piekļuves pieprasījumu “neaktīva”, jo sūdzības iesniedzējs nebija nekavējoties iesniedzis papildu pieprasījumu pēc sākotnējā pieprasījuma termiņa beigām.
Tiesībsarga izmeklēšanas grupa pārbaudīja Komisijas lietas materiālus par sabiedrības piekļuves pieprasījumu un izmeklēšanas ietvaros rīkoja tikšanos ar Komisijas pārstāvjiem.