FOR PREVIEWING & TESTING PURPOSES ONLY.
This notification will disappear once the page will be published.
This link is available for less than 30 minutes.
  • Easy to read
  • Text size

You have a complaint against an EU institution or body?

Current language: 
  • Slovenčina
Source language: 
Available languages: 
The translation of this page has been generated by machine translation.
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.

Ako Európska komisia riešila žiadosť o prístup verejnosti k textovej správe, ktorú zaslala hlava štátu EÚ predsedovi Komisie v súvislosti s obchodnými rokovaniami medzi EÚ a Mercosurom

predseda
Európskej komisie

 

Vážený pán predseda,

Dostal som sťažnosť na Európsku komisiu v súvislosti so žiadosťou o prístup verejnosti k textovej správe, ktorú ste dostali od francúzskeho prezidenta v súvislosti s obchodnými rokovaniami medzi EÚ a Mercosurom v januári 2024. Rozhodol som sa začať vyšetrovanie toho, ako Komisia vybavila žiadosť sťažovateľa podľa právnych predpisov EÚ o prístupe verejnosti k dokumentom (nariadenie č. 1049/2001 [1]).

Sťažovateľ 31. januára 2024 požiadal o prístup k „textovej správe, ktorú minulý týždeň zaslal francúzsky prezident Emmanuel Macron predsedníčke Ursule von der Leyenovej v súvislosti s obchodnou dohodou Mercosuru, podľa správy Politica z 30. januára“ [2].

Sťažovateľ nedostal žiadne aktuálne informácie o svojej žiadosti ani na ňu neodpovedal viac ako 15 mesiacov. Keďže nebolo prijaté pôvodné rozhodnutie, sťažovateľ predložil 14. mája 2025 opakovanú žiadosť. Komisia 28. júla 2025 prijala potvrdzujúce rozhodnutie k žiadosti sťažovateľa o prístup, v ktorom uviedla, že vykonala vyčerpávajúce vyhľadávanie, ale nemohla identifikovať predmetnú textovú správu.

Komisia tiež uviedla, že krátko po prijatí predmetnej textovej správy (28. alebo 29. januára 2024) ste ju vy a váš vedúci kabinetu posúdili. Na základe platných vnútorných pravidiel Komisie sa dospelo k záveru, že neexistuje povinnosť zaregistrovať predmetnú textovú správu [3].

Podľa potvrdzujúceho rozhodnutia bola funkcia „miznúcich správ“mobilnej aplikácie na okamžité zasielanie správ „signál“ aktivovaná na telefóne, na ktorom bola správa prijatá. Komisia dodala, že to vysvetľuje, prečo sa predmetná textová správa nenašla v podnikovom mobilnom telefóne, ktorý používate.

Sťažovateľ sa domnieva, že Komisia mala zachovať a poskytnúť verejnosti prístup k predmetnej textovej správe, keďže ide o „dokument“ v zmysle nariadenia č. 1049/2001. Podľa jeho názoru by v rámci vzťahov medzi hlavou štátu a predsedom Európskej komisie mohlo byť zopakovanie všeobecne známeho stanoviska stále významné, a to aj pri malej zmene znenia.

Sťažovateľ tiež po prvé spochybňuje skutočnosť, že Komisia sa rozhodla neponechať si textovú správu po prijatí jeho žiadosti o prístup, a potom skutočnosť, že Komisia použila funkciu „zmiznúcich správ“ systému Signal.

Ako prvý krok považujem za potrebné naplánovať stretnutie medzi útvarmi Komisie a mojím vyšetrovacím tímom, na ktorom bude možné diskutovať o tomto prípade a objasniť konkrétny harmonogram udalostí.

Bol by som Vám vďačný, keby sa Vaša kancelária mohla obrátiť na pána Nicholasa Hernanza, ktorý je zodpovedný za toto vyšetrovanie, s cieľom dohodnúť sa na podmienkach stretnutia, ktoré sa uskutoční do polovice októbra 2025.

Okrem toho považujem za potrebné preskúmať spis Komisie týkajúci sa žiadosti sťažovateľa o prístup pred stretnutím. Súbor by mal obsahovať:

  • dokumenty, v ktorých sa podrobne uvádzajú všetky kroky, ktoré Komisia podnikla pri vybavovaní žiadosti o prístup, a to v počiatočnej aj opakovanej fáze, vrátane výmen medzi útvarmi Komisie a medzi generálnym sekretariátom a kabinetom predsedu;
  • dokumenty, ktoré odrážajú politiku Komisie týkajúcu sa používania firemných mobilných telefónov/zariadení, aplikácií na zasielanie okamžitých správ a/alebo období uchovávania správ vrátane časových intervalov súvisiacich s funkciou „zmiznutia správy“ aktivovanou v telefóne predsedu;
  • informácie o spôsobe vyhľadávania textovej správy.

Bol by som vďačný, keby Komisia mohla môjmu úradu poskytnúť požadované dokumenty, pokiaľ možno v elektronickom formáte prostredníctvom zašifrovaného e-mailu [4] pred zasadnutím a v každom prípade do 1. októbra 2025.

So všetkými materiálmi alebo dokumentmi, ktoré sa Komisia rozhodne poskytnúť môjmu úradu, sa bude zaobchádzať dôverne. S dokumentmi tohto druhu sa bude zaobchádzať a budú sa uchovávať v súlade s týmto dôverným štatútom a budú vymazané zo spisov ombudsmana krátko po skončení vyšetrovania.

Pozícia Komisie bola stanovená v jej opakovanom rozhodnutí z 28. júla 2025. Ak by však Komisia chcela poskytnúť dodatočné stanoviská, ktoré by sa mali zohľadniť počas tohto vyšetrovania, poskytnite ich pred zasadnutím.

Upozorňujeme, že tento úvodný list som poskytol sťažovateľovi a uverejním ho aj na svojej webovej stránke.

Tvoje úprimné,

Teresa Anjinho
európska ombudsmanka

Štrasburg 19. septembra 2025

 

[1] Nariadenie (ES) č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2001/1049/oj/eng

[2] Sťažovateľ sa odvolal na túto tlačovú správu: https://www.politico.eu/article/macrons-bombshell-text-threatens-to-wreck-von-der-leyens-trade-deal/. Komisia zaregistrovala žiadosť o prístup pod referenčným číslom EASE 2024/0618.

[3] Článok 7 ods. 1 rozhodnutia (EÚ) 2021/2121 so zreteľom na článok 5 ods. 2 písm. a) podrobných pravidiel uplatňovania nariadenia (ES) č. 1049/2001.

[4] Šifrované e-maily môžete posielať do našej vyhradenej e-mailovej schránky.

What did you think of this automatic translation? Give us your opinion!