FOR PREVIEWING & TESTING PURPOSES ONLY.
This notification will disappear once the page will be published.
This link is available for less than 30 minutes.
  • Easy to read
  • Text size

You have a complaint against an EU institution or body?

Current language: 
  • Dansk
Source language: 
Available languages: 
The translation of this page has been generated by machine translation.
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.

Hvordan Europa-Kommissionen behandlede en anmodning om aktindsigt i en tekstbesked, som et EU-statsoverhoved sendte til Kommissionens formand vedrørende handelsforhandlinger mellem EU og Mercosur

Klageren, en journalist, anmodede Europa-Kommissionen om at give offentligheden adgang til en tekstbesked, som et EU-statsoverhoved havde sendt til Kommissionens formand vedrørende handelsforhandlingerne mellem EU og Mercosur. Kommissionen bekræftede, at dens formand havde modtaget sms'en, men bemærkede, at meddelelsen var modtaget via instant messaging-applikationen "Signal", som havde aktiveret funktionen "forsvundne meddelelser". Som følge heraf konkluderede Kommissionen, at den ikke var i besiddelse af dokumenter, der var omfattet af anmodningen.

Efter et møde med repræsentanter for Kommissionen og en inspektion af dokumenter vedrørende anmodningen om aktindsigt kunne Ombudsmanden ikke udelukke, at meddelelsen automatisk var blevet slettet, efter at anmodningen allerede var modtaget. Hun konstaterede også, at Kommissionens formands kabinet ikke havde behandlet klagerens anmodning i 15 måneder. Som følge heraf konkluderede Ombudsmanden, at den måde, hvorpå Kommissionen havde behandlet denne anmodning, udgjorde fejl eller forsømmelser.

For at afhjælpe denne mangel anbefalede Ombudsmanden, at Kommissionen gennemgår og forbedrer sin behandling af anmodninger om aktindsigt, der involverer formandens eller en kommissærs kabinet. Hun foreslog desuden, at Kommissionen tilpasser sine interne regler for at sikre, at dokumenter, der er omfattet af anmodninger om aktindsigt, opbevares, og at Kommissionen i en rimelig periode behørigt opbevarer alle tekst- og straksbeskeder, der udveksles mellem stats- og regeringschefer eller ministre og medlemmer af Kommissionen.

 

What did you think of this automatic translation? Give us your opinion!