- LT Lietuvių kalba
Mašininiuose vertimuose gali būti klaidų, tekstas gali būti nevisiškai aiškus ir tikslus. Ombudsmenas neprisiima atsakomybės už jokius neatitikimus. Patikimiausią ir teisiškai tikslią informaciją rasite originale anglų kalba, kurio nuoroda pateikta pirmiau.
Daugiau informacijos rasite mūsų kalbų ir vertimo politikoje.
Europos ombudsmeno 2018 m. metinio pranešimo pristatymas Europos Parlamento plenariniame posėdyje
Kalba - Kalbėtojas Emily O'Reilly - Miestas Strasbūras - Šalis Prancūzija - Data Trečiadienis | 15 sausio 2020
Labas vakaras ir dėkoju Ch. Jahrui ir šešėliniams pranešėjams už darbą rengiant šį pranešimą.
Man visada labai malonu pristatyti Parlamentui savo biuro metines ataskaitas, tačiau šie metai yra ypač svarbūs, nes pristatau savo darbą naujam Parlamentui, kuriame yra daug naujų narių ir kuris prieš keturias savaites balsavo už pasitikėjimą manimi ir tuo darbu, išrinkdamas mane antrai kadencijai, esu labai dėkingas už šį pasitikėjimą ir ketinu visiškai juo pasitikėti.
Taip pat labai palankiai vertinu Komisijos nario M. Šefčovičiaus dalyvavimą šiose diskusijose, kurios prasideda pačioje šios Komisijos kadencijos pradžioje, ir linkiu jam sėkmės gyvybiškai svarbiame darbe, kurį jis atlieka visiems Europoje ir daugeliui kitų šalių.
Gerbiamieji Parlamento nariai, kaip ombudsmenas esu tiltas tarp piliečių ir ES administracijos, kai kyla problemų ir pateikiami skundai. Skundus teikia pavieniai asmenys, pilietinės visuomenės organizacijos, įmonės, žurnalistai ir dažnai šio parlamento nariai.
Analizuodami taikome ne tik ES teisę, bet ir gero administravimo principus, siekdami teisingo rezultato piliečiams, kuriuos dažnai užgožia kartais technokratinis ES administracijos pobūdis ir atstumas. Mes nesame advokatai, tačiau stengiamės sukurti subalansuotas sąlygas tarp dažnai bejėgių skundo pateikėjų ir labai galingų institucijų.
2018 m. labai padaugėjo skundų, kurie patenka į mano įgaliojimų sritį, ir tai tęsėsi 2019 m. Taip yra ne dėl to, kad ES administracija sumažino savo standartus, bet dėl to, kad daug daugiau žmonių sužinojo apie mano biuro darbą ir tai, ką jis pasiekė ir ką gali pasiekti.
Esu dėkingas ES institucijoms, agentūroms ir įstaigoms už jų bendradarbiavimą šiame darbe. Didžioji dauguma atvejų nagrinėjami glaudžiai bendradarbiaujant su administracija ir svarbu tai pripažinti.
Taip, pabrėžiu problemas, nes tai yra mano darbas, tačiau taip pat stebiu visą gerą ES pareigūnų darbą ir iš tiesų viešai ir apčiuopiamai jį pripažinau taikydama apdovanojimų sistemą, įdiegtą siekiant pademonstruoti ir pagirti jų darbą bei dalytis gerąja patirtimi visoje administracijoje.
Kaip ir ankstesniais metais, didžiausią mano biuro darbo dalį sudarė su atskaitomybe ir skaidrumu susiję tyrimai.
2018 m. taip pat pasinaudojau vienu iš ombudsmeno nedažnai naudojamų įgaliojimų: pateikti Europos Parlamentui specialiąją ataskaitą. Tai buvo tik antras kartas nuo tada, kai buvau išrinktas ombudsmenu.
2013 m. pasakiau Parlamentui, kad šiais įgaliojimais turėtų būti naudojamasi labai retai ir tik ypač sunkiais atvejais, kai institucija nesiima veiksmų pagal ombudsmeno rekomendacijas.
Ši specialioji ataskaita buvo susijusi su ES Tarybos atskaitomybės tyrimu, visų pirma dėl nepakankamo teisėkūros procesų, naudojamų ES teisės aktų projektams aptarti ir iš dalies keisti, skaidrumo.
Visuomenė turi teisę žinoti, kaip jų vyriausybės prisideda prie ES teisės aktų rengimo. Jei šia teise nebus pasinaudota, „kaltinimo Briuselyje“ kultūra tęsis ir nacionaliniams ministrams užtemus savo vaidmenį priimant teisės aktus, kurie turi įtakos jų piliečiams.
Buvau labai dėkingas, kad plenariniame posėdyje gavau didžiulę paramą mano pasiūlymams. Nors šios rekomendacijos sulaukė tam tikro didesnių valstybių narių pasipriešinimo, palankiai vertinu didėjančią vyriausybių koaliciją Taryboje, kuri viešai pareiškparamą tokiems pokyčiams.
Šiuo metu yra dešimt valstybių narių ir tikiuosi, kad pirmininkaujanti ir pirmininkausianti Vokietija imsis šio Europos demokratijai ir teisėtumui svarbaus klausimo.
Kaip Europos ombudsmenas, taip pat koordinuoju Europos ombudsmenų tinklą, kurį sudaro 96 biurai 36 Europos šalyse ir kurio narys taip pat yra Europos Parlamento Peticijų komitetas. 2018 m. metinė konferencija vyko balandžio mėn. Europos Parlamente Briuselyje, o pagrindinis pranešėjas buvo Michelis Barnier. Esu labai dėkingas už labai profesionalią Parlamento paramą padedant mums pasiekti, kad renginys būtų toks sėkmingas.
Gerbiamieji Parlamento nariai, ombudsmeno naujos penkerių metų kadencijos pradžioje svarbu paklausti ir išnagrinėti, kokį vaidmenį jis turėtų atlikti ES struktūroje 2020 m. ir vėliau.
Jei U. von der Leyen vadovaujama Komisija bus geopolitinė ir kartu su keliomis ES agentūromis aktyviau dalyvaus sprendžiant migracijos klausimus, užsienio politiką, bendradarbiavimą gynybos srityje ir kovojant su pasauline klimato krize, kas prižiūrės šią plėtrą?
Šis Parlamentas užtikrins demokratinę priežiūrą, o ombudsmenas taip pat turi prižiūrėti ES administraciją, kuri, be abejo, yra labiau nei bet kada anksčiau tiesiogiai pavaldi ir veikianti vietoje. Nesvarbu, ar FRONTEX koordinuoja migrantų priverstinio grąžinimo skrydžius, ar EASO apklausia prieglobsčio prašytojus Graikijos salose, ar Europos gynybos agentūra bando numatyti XXI amžiaus mūšio laukui reikalingas technologijas, ES keičiasi, todėl ombudsmenas taip pat turi prisitaikyti, kad neatsiliktų nuo šių pokyčių.
Tačiau iš tikrųjų Biurą sudaro mažiau nei 70 pareigybių. Gauname rekordinį skundų skaičių ir sprendžiame vis sudėtingesnius klausimus. Per metinį biudžeto sudarymo procesą ir vykstant ombudsmeno statuto peržiūrai Parlamentas jau pripažino, kad mano tarnybai trūksta išteklių. Tačiau prašau šį klausimą aptarti išsamiau ir išsamiau, ypač su Komisija ir Taryba, ir tikiuosi, kad sutarsime dėl tolesnių veiksmų.
Visi esame suinteresuoti, kad ombudsmeno tarnyba būtų visiškai aprūpinta ir aprūpinta ištekliais XXI amžiui. Turime sugebėti atlikti savo vaidmenį pagal ES sutartis, atsižvelgdami į Europos piliečių lūkesčius, ir šiame naujame geopolitiniame pasaulyje.
Ačiū.