You have a complaint against an EU institution or body?

Available languages:
  • PLPolski

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich finalizuje w Polsce serię wizyt w państwach przystępujących do UE

W dniach od 28 kwietnia do 2 maja Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich, Prof. P.Nikiforos Diamandouros będzie przebywał z wizytą w Polsce. Będzie to ostatni etap jego programu podróży do krajów przystępujących do UE. Podczas wizyty, Europejski Rzecznik spotka się z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Prof. Andrzejem Zollem, Marszałkiem Senatu RP Prof. Longinem Pastusiakiem, Prezesem Trybunału Konstytucyjnego Prof. Markiem Safjanem oraz Prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Prof. Romanem Hauserem. Profesor Diamandouros wygłosi wykład na temat "Zasady prawa, demokracja oraz instytucja Rzecznika - perspektywa europejska" na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykład na temat "Prawa obywateli, środki odwoławcze i Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich" dla uczestników Europejskiego Forum w Natolinie.

Komentując zbliżającą się wizytę, Europejski Rzecznik powiedział: "Podczas mojej wizyty w Warszawie w maju 2003 roku, zapowiedziałem, że odwiedzę wszystkie państwa przystępujące do UE przed datą ich przystąpienia w celu zwrócenia uwagi na prawa wywodzące się z obywatelstwa europejskiego, w tym prawo to składania skarg do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jestem szczęśliwy, że będę z powrotem w Polsce, ktora jest ostatnim etapem serii moich podróży po krajach przystępujących oraz, że spotkam sie ponownie z moim odpowiednikiem, Profesorem Andrzejem Zollem w chwili, kiedy tak długo oczekiwane rozszerzenie UE staje się rzeczywistością."

Program

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich przybędzie do Krakowa wieczorem w środę 28 kwietnia. Następnego dnia spotka sie z Prof. Jackiem Majchrowskim, Prezydentem Miasta Krakowa. Następnie spotka sie z Prof. Marią Nowakowską, Prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań i współpracy międzynarodowej, po czym wygłosi wykład na Uniwersytecie. Po południu zwiedzi Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W piątek 30 kwietnia, Europejski Rzecznik spotka sie w Warszawie z Szefem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ambasadorem Bruno Dethomasem oraz Szefem Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, Panem Toonem Streppelem. Następnie odbedą się rozmowy z Polskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Prof. Andrzejem Zollem, w Biurze Rzecznika. Po konferencji prasowej, która będzie miała miejsce w Biurze Polskiego Rzecznika, Europejski Rzecznik spotka sie z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Po południu, spotka sie z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, Profesorem Markiem Safjanem, Marszałkiem Senatu RP Profesorem Longinem Pastusiakiem oraz Prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego, Profesorem Romanem Hauserem.Nastepnie uda się do Natolina, gdzie wygłosi wykład dla Uczestników Europejskiego Forum.

Na zakończenie oficjalnej wizyty, w sobotę 1 maja, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich spotka się z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim.

Informacja dodatkowa

Europejski Rzecznik odbywa serię wizyt informacyjnych do krajów przystepujących do UE w celu poinformowania obywateli o ich prawach. Wizyta w Polsce zakończy tę serię podróży.

 

w sprawie dodatkowych informacji proszę kontaktować się z Panem Benem Hagard, Urzędnikiem ds. komunikacji, tel. +33 6 14 56 04 46.

Latest press releasesFor press inquiries

For further information about the Ombudsman's media activities, please contact: Ms Gundi Gadesmann, Head of communication, Tel. +32 2 284 26 09.