• Make a complaint
  • Request for information
60th Rome Treaty anniversaryYour Europe - The portal to on-line European and national public services

Emily O'Reilly

Available languages: bg.es.cs.da.de.et.el.en.fr.ga.hr.it.lv.lt.hu.mt.nl.pl.pt.ro.sk.sl.fi.sv
Emily O'Reilly

Emily O’Reilly byla evropskou veřejnou ochránkyní práv zvolena poprvé v červenci 2013. Po volbách do Evropského parlamentu byla v prosinci 2014 do této funkce zvolena opětovně, tentokrát s mandátem na pět let. Jako evropská veřejná ochránkyně práv šetří případy nesprávného úředního postupu v orgánech a institucích Evropské unie. V roce 2017 získala za svoji práci cenu „Schwarzkopf Europe Award“.

V letech 2003 až 2013 byla Emily O’Reilly první ženou, která zastávala funkci veřejného ochránce práv a komisaře pro informace v Irsku, a v roce 2007 byla navíc jmenována komisařkou pro informace týkající se životního prostředí.

Jakožto vnitrostátní veřejné ochránkyni práv jí National University of Ireland udělila za podporu lidských práv v průběhu celé její profesní dráhy čestný doktorát v oboru práva. V roce 2014 jí byl za desetileté působení ve funkci irské veřejné ochránkyně práv udělen čestný doktorát práv University College Dublin.

Jako bývalá novinářka, autorka publikací a politická redaktorka získala Emily O’Reilly významná domácí i mezinárodní uznání, včetně ocenění Harvardovy univerzity v roce 1988 a řady vnitrostátních ocenění. Napsala tři kritikou velmi dobře hodnocené knihy týkající se irské politiky a médií. V současné době je členkou mezinárodní poradní komise Niemanovy nadace pro žurnalistiku při Harvardově univerzitě.

Během své novinářské kariéry obdržela dvě ceny: novinářka roku v roce 1986 a novinář roku v roce 1994.